021-22290401 - 021-22297307 - 09104848682
تهران، نیاوران، خیابان عمار، نرسیده به سه راه یاسر، نبش کوچه رازجو، پلاک 29/1
دکتر مهدی جلیلی » تشخیص و درمان » نوار عصب و عضله چیست و چه کاربردی دارد؟
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

نوار عصب و عضله چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه بتوانیم ماهیت و عملکرد این نوارهای عصبی و عضلانی را تشخیص دهیم؛ باید ابتدا مروری کلی بر نحوه فعالیت بدن، به خصوص اعصاب داشته باشیم.

نوار عصب و عضله، نواری تشخیصی برای پی بردن به عملکرد، نحوه ی فعالیت و فرایندهای مرتبط با اعصاب بدن می باشد. تستی که به کمک این نوارها انجام می شود، الکترومیوگرافی (EMG) نام دارد.

 از آنجایی که بدن انسان به کمک بسیاری از جریان های الکتریکی و نورون ها، دستورها و فرمان های خود را از مغز دریافت می کند؛

بنابراین می توان به راحتی و به کمک همین نوارها، جریان های الکتریکی موجود در بدن را تشخیص داد و به نحوه فعالیت بدن و وضعیت کلی آن پی برد.

از آنجایی که اعصاب و جریان پیام های الکتریکی درون ماهیچه ها و یا همان عضلات بدن اتفاق می افتد؛ پس میتوان نتیجه گرفت که نوارهای عصبی و عضلانی علاوه بر عصب با ماهیچه ها نیز سروکار دارند.

هنگامی که دردهای ماهیچه ای و عضلانی در بخش های رایج بدن مانند کمر، دست ها، پاها، و شانه ها رخ می دهد؛ نوار عصب و عضله بهترین روش تشخیص برای یافتن علت دردهای مزمن این بخش ها می باشد.

کاربردهای استفاده از نوار عصبی عضله

این نوارها در بخش پزشکی بسیار پرکاربرد و مفید هستند و به پزشکان و متخصصان کمک های بسیاری در روند بهبود بیماران و مبتلایان به دردهای ماهیچه ای می کنند.

این نوار کاربردی، در زمینه های بسیار گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه ی مطالب به موارد استفاده این نوارها خواهیم پرداخت.

1. وجود دردهای ماهیچه ای مزمن در بخش هایی مانند کمر، گردن، پاها و دیگر قسمت ها علت استفاده از این نوارها می باشد.

2. هنگامی که شما در اندام های مختلف بدن خود بی حسی های شدید حس می کنید، می توانید تست نوار عصب و عضله ای را انجام دهید تا از علت بی حسی ها مطلع شوید.

3. گاهی ممکن است قسمت هایی از بدن شما مور مور شود یا اصطلاحا گزگز کند، که در این صورت تست نوارهای عصب بهترین روش برای یافتن علت این گزگز می باشد.

4. همچنین تست هایی که به کمک این نوارهای عصبی انجام می شوند، کمک می کند تا دردهایی که حاصل بیماری دیابت می باشند

و با دردهای ماهیچه ای تشابه دارند، تشخیص داده شوند و پزشک به راحتی بتواند درمان را انجام دهد.

5. هنگامی که بیماران مبتلا به دیسک گردن و یا دیسک کمر، مبتلا به ضایعاتی در دیسک های خود می شوند؛ انجام تست به کمک نوار های عصبی و ماهیچه ای بهترین گزینه برای تشخیص آن ضایعات و درمان سایر مشکلات مربوط به دیسک ها می باشند.

تشخیص بیماری های عصبی ماهیچه ای

تست هایی که با کمک نوار عصب و عضله گرفته می شود، بهترین راه تشخیص و درمان برای بیماریهای عصبی و ماهیچه ای زیر نیز می باشد.

6. تشخیص و درمان بیماری سندروم تونل کارپال: هنگامی که در بخش هایی از مچ شما حس گزگز و مورمور شدن به وجود می آید در واقع دارای سندروم تونل کارپال هستید که علت این اتفاق گرفتگی عصبی می باشد و نوارهای عصبی و عضلانی به راحتی این گرفتگی و محل آن را نیز تشخیص می دهند.

7. دیگر بیماری که برای درمان و تشخیص آن به ایت نوار ها نیاز است؛ بیماری و سندروم خروجی قفسه سینه می باشد که در این سندروم رگ ها و عصب های شانه، بازو و دست تحت تاثیر قرار می گیرد.

8. گیر افتادن عصب اولنار عارضه ماهیچه ای و عصی دیگری است که به آسانی با این نوار ها قابل شناسایی می باشد. این عارضه مربوط به عصب های بازو می باشد که اگر به هر دلیلی بگیرد ممکن است خطراتی را در پی داشته باشد.

9. و همچنین باید گفت که شایع ترین بیماری که بیماران برای تشخیص و درمان آن به پزشک متخصص مغز و اعصاب برای انجام تست نوار عصبی و عضله ای مراجعه می کنند، دیسک کمر می باشد.

مزایا استفاده از تست عصب عضله

در ابتدا فواید و مزایایی که این نوارها دارا می باشند را بررسی می کنیم. اولین فایده ای که این نوارهای تشخیص دارند این است که دردها و عارضه های مربوط به بخش های عضلانی هر قسمت را به طور دقیق و به دور از خطا نشان می دهند؛ که در این صورت روند درمان و بهبودی به راحتی انجام می شود.

با انجام آزمایش و تست های مربوط به اختلالاتی عصبی و ماهیچه ای پروسه درمان شما کوتاهتر می شود و خطر مبتلا شدن به بیماری های دیگری شما را تهدید نمی کند.

عوارض نوار عصب عضله

در بررسی برخی از معایب و مضرات جزئی این نوارها، به این نتیجه رسیده اند که ممکن است در هنگام و یا پس از انجام آزمایش یا تست با این نوارها دچار عوارضی شوید. برای مثال ممکن است در برخی افراد جای سوزن دچار التهاب شود که با درمان های خانگی مانند کمپرسور آب سرد این مشکل قابل حل می باشد.

ممکن است در زمان انجام آزمایش برخی افراد احساس درد در آن ناحیه را داشته باشند که در این صورت با نظر پزشک آزمایش متوقف می شود و یا بی حسی تزریق می شود.

در کل انجام آزمایش و تست با نوار عصب و عضله مضرات جدی در پی نخواهد داشت. در این آزمایش ممکن است فقط کمی دچار دردهای خفیف شوید که در مدت زمان کوتاهی از بین می روند و یا در نهایت به کمک مسکن هایی قابل رفع هستند.

بهتر است هنگامی که درد شدیدی را تجربه کردید و یا علائمی نامفهوم و غیر قابل تحملی را مشاهده کردید پزشک خود را در جریان بگذارید.

مراحل تست عصب عضله

همانطور که در تصویر بالا مشخص است برای انجام این آزمایش به کمک نوارهای عضلانی عصبی، سوزن نوار را به ماهیچه و عضله ناحیه مورد نظر دارای عارضه وارد می کنند و این سوزن با دریافت پیام های الکتریکی از نورون های آن ناحیه از بدن اطلاعات را بر روی مانیتور منتقل می کند.

انجام تست نوار اعصاب و عضله به طور کلی دارای دو مرحله می باشد. این مراحل شامل هدایت عصبی می باشد که اعصاب شما دچار تحریک الکتریکی می شوند و در مرحله دوم؛ سوزن نوار به داخل ماهیچه شما وارد می شود.

دکتر مهدی جلیلی

دوره پزشکی عمومی و فارغ التحصیل در سال 1380 از دانشگاه تهران
فارغ التحصیل تخصصی نورولوژی در سال 1389 از دانشگاه ایران
دارای بورد تخصصی نورولوژی (مغز و اعصاب)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک