021-22290401 - 021-22297307 - 09104848682
تهران، نیاوران، خیابان عمار، نرسیده به سه راه یاسر، نبش کوچه رازجو، پلاک 29/1
دکتر مهدی جلیلی » بیماری های مغز و اعصاب » تاثیرات مهم و جدی نوشیدن الکل بر مغز
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

تاثیرات مهم و جدی نوشیدن الکل بر مغز

شواهد مربوط به اثرات مضر الکل بر سلامت مغز در مطالعات و پژوهش های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و ثابت شده هستند. آسیب مغزی ناشی از الکل می تواند باعث زوال عقل و بسیاری از بیماری های دیگر شود. در این مقاله قصد داریم تا درباره تعدادی از مهم ترین آسیب ا صحبت کنیم

امروز متخصصان سه دوره زمانی مهم در زندگی را مشخص کرده اند که الکل بیشترین تاثیر را بر سلامت مغز می گذارد. محققان در استرالیا و انگلیس در BMJ شواهدی را منتشر کرده اند که حاکی از سه دوره تغییرات مغزی مهم است. درست است که الکل در هر سنی می توند بر مغر اثر بگذارد، ولی این سه دوره رشدی به صورت ویژه تری به اثرات مضر الکل حساس هستند. این سه دوره عبارتند از:

  • حاملگی (از زمان لقاح تا تولد)
  • دوره بعدی بلوغ (15-19 سال)
  • بزرگسالی (بیش از 65 سال)

نکات مهم در رابطه با الکل و مغز

این پژوهشگران هشدار می دهند که این دوره های کلیدی می تواند حساسیت نسبت به اثرات قرار گرفتن در معرض الکل را افزایش دهد و معتقدند که سیاست های پیشگیری از آسیب زمانی اثربخش خواهند بود که دید طولانی مدت داشته باشد.

رشد مغز در دوران جنینی بسیار پراهمیت است. داده ها حکایت از آن دارد که در سطح جهانی حدود ۱۰٪ از زنان باردار الکل مصرف می کنند و میزان آن در کشورهای اروپایی به طور قابل توجهی بالاتر از متوسط جهانی است. مصرف زیاد الکل در دوران بارداری می تواند باعث اختلال در تکامل جنین شود که با کاهش حجم مغز و اختلال شناختی همراه است. داده ها نشان می دهد که حتی مصرف کم یا متوسط الکل در دوران بارداری به طور معناداری با نتایج روانی و رفتاری بدتر در فرزندان ارتباط دارد.

مطالعات نشان داده اند نوشیدن مفرط الکل در دوره نوجوانی باعث کاهش حجم مغز، رشد کم ماده سفید و کمبودهای کوچک تا متوسط در طیف وسیعی از عملکردهای شناختی می شود.

اخیراً نشان داده شده است که در افراد مسن استفاده از الکل یکی از قوی ترین عوامل خطر ابتلا به انواع زوال عقل در مقایسه با سایر عوامل خطر ثابت شده مانند فشار خون بالا و سیگار است. تحقیقات نشان داده شده است که حتی نوشیدن مقدار متوسط الکل نیز با کاهش اندک اما قابل توجهی از حجم مغز در میانسالی مرتبط است .

به نظر می رسد ممکن است روندهای جمعیت شناختی تأثیر مصرف الکل بر سلامت مغز را تحت تاثیر قرار دهند. به طور مثال، اکنون زنان نیز به اندازه مردان از مشروبات الکلی استفاده می کنند و تحت تاثیر آسیب های ناشی از الکل هستند و حتی پیش بینی می شود که مصرف جهانی در دهه آینده بیشتر شود.

اثرات همه گیری کووید -۱۹ در مصرف الکل و آسیب های مربوط به آن مشخص نیست، اما مصرف الکل پس از سایر بحران های مهم بهداشت عمومی در طولانی مدت افزایش می یابد.

دکتر مهدی جلیلی

دوره پزشکی عمومی و فارغ التحصیل در سال 1380 از دانشگاه تهران
فارغ التحصیل تخصصی نورولوژی در سال 1389 از دانشگاه ایران
دارای بورد تخصصی نورولوژی (مغز و اعصاب)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک